Ako sa zbaviť čiernych bodiek?


Najčastejšie sa čierne bodky objavujú na tvári v tzv. T-zóne – na nose a v jeho okolí, na čele a brade. Čierne bodky sú upchaté póry – pupienky zvláštneho druhu, ktoré ostávajú otvorené.

Dievčatá, ženy, ale aj muži s mastnou pleťou majú s nimi najviac skúseností, pretože jednou z príčin vzniku čiernych bodiek je nadprodukcia kožného mazu. Problematická a mastná pleť si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, pravidelné hĺbkové čistenie a regeneráciu.

Prečo čierne bodky vznikajú?

Čierne bodky sa najčastejšie objavujú v spojení s mastným typom pleti, hormonálnymi výkyvmi v období dospievania aj dospelosti, napríklad prebytok testosterónu. Čierne bodky môžu vzniknúť aj ako reakcia na nesprávnu starostlivosť o pleť.

Zvýšená produkcia kožného mazu spôsobuje rozširovanie a upchávanie pórov. Póry už nedokážu odvádzať ďalší maz, odumreté bunky a nečistoty von z pokožky a tie sa usádzajú v podobe čiernych bodiek – komedónov. Nepravidelným alebo nesprávnym každodenným čistením pleti potom dochádza k zhoršovaniu problému. Zvyšky make-upu a nečistôt sa v póroch hromadia a pleť hrubne. Dôležitý je aj výber správnych kozmetických produktov určených pre váš typ pleti.

Starostlivosť o pleť a vytláčanie pupáčikov

Prevencia ich vzniku

Zásada číslo 1: počas dňa sa nedotýkajte tváre. Aj na umytých rukách sa nachádza veľké množstvo baktérií, vírusov a nečistôt.

Zásada číslo 2: make-up a iné kozmetické prípravky vždy nanášajte na tvár čistými rukami, čistou hubkou, čistým štetcom... čímkoľvek make-up nanášate, nech je to vždy čisté.

Zásada číslo 3: Každý večer sa poctivo a dôkladne odlíčte, ráno stačí použiť tonikum.

Zásada číslo 4: Používajte kozmetické prípravky určené pre váš typ pleti. Ak vám nejaký krém nevyhovuje alebo príliš zaťažuje pleť, vymeňte ho za iný.

Zdravá a vyvážená strava

Preventívne opatrenia by sa mali týkať aj vášho životného štýlu. Jedzte potraviny bohaté na vitamíny a stopové prvky, dodržujte pitný režim, prestaňte alebo aspoň obmedzte fajčenie a pitie alkoholu. Raz týždenne vyperte obliečku na vankúši, ktorá pohlcuje odumreté bunky, maz, prach a rôzne nečistoty.

Ako sa dajú čierne bodky odstrániť

Čierne bodky nikdy nevytláčajte! Zhoršujete tým stav svojej pleti, zanesiete si do nich ďalšie nečistoty a póry sa môžu ešte viac rozšíriť. Mastnú pleť s čiernymi bodkami vyčistíte prípravkami so zinkom a kyselinou salicylovou, ale dajte si pozor na vysušovanie pleti.

Hĺbkové čistenie pleti ultrazvukovou špachtľou

Peeling používajte maximálne 2-krát týždenne, pretože odstraňuje kožný maz a pleť vysušuje. Vysušená pokožka je náchylnejšia k tomu, aby začala tvoriť ešte viac kožného mazu a tým prirodzene ochránila pleť pred vonkajšími vplyvmi, ako sú baktérie alebo znečistené životné prostredie. Kožný maz chráni pokožku aj pred starnutím.

Raz týždenne si doprajte antibakteriálnu čistiacu masku, ktorá vyčistí pleť do hĺbky. Po každom čistení pleť zregenerujte vhodným hydratačným krémom.

Maska na tvári

Čierne bodky môžete zmierniť alebo sa ich úplne zbaviť aj naparovaním a dermabraziou. Môžete buď vyhľadať kozmetický salón, ale existujú aj prístroje určené na domáce použitie. V drogérií a lekárni sa zamerajte na nákup prípravkov s kyselinou salicylovou, olejom z čajovníka a hydrofilnými olejmi. Používajte prípravky bez alkoholu, masky, micelárne vody, čistiace kefky na tvár a čistiace tampóny, ktorými môžete nanášať aj peeling, aby ste obmedzili kontakt a prstov.

Zbaviť sa čiernych bodiek je beh na dlhú trať. Babské rady a masky v tomto prípade fungujú len niekedy. Ak chcete mať pokožku bez čiernych bodiek dlhodobo, oplatí sa investovať do kvalitnej kozmetiky určenej priamo pre vašu pleť a nezanedbávať starostlivosť.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.