Ako využiť liečivé účinky akupunktúry?


Akupunktúra je tisícky rokov stará čínska liečebná metóda. Hoci ju mnoho moderných lekárov neuznáva ako vedecký a overený spôsob liečby, celostná medicína, prapôvodne založená na duchovných základoch, sa vracia do módy aj v lekárskych kruhoch. Aby mohol špecializovaný lekár vykonávať akupunktúru, musí na to mať každopádne príslušné oprávnenie. Veľa techník (bez ihiel) však zvládne aj začiatočník, ak je ochotný si naštudovať a praktizovať samoliečbu.

Čo je akupunktúra?

Akupunktúra je starodávny systém liečby, ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Je založená na teórii, že v tele sa nachádzajú akupunktúrne dráhy (čiže meridiány), ktorými prúdi životná energia čchi. Keď sa dráhy zablokujú, energia nemôže optimálne prechádzať telom, a tak vznikajú rôzne choroby, neduhy tela i duše. Takto vzniknuté problémy možno následne riešiť stimuláciou akupunktúrnych bodov, ktoré ležia na meridianových dráhach. Ich aktiváciou dôjde k uvoľneniu zablokovaných dráh a k obnoveniu harmónie toku energie distribuovanej do všetkých oblastí v tele. Najznámejším spôsobom akupunktúry je aplikácia povestných akupunktúrnych ihiel do kože, ale meridiány možno "rozhýbať" aj s využitím tepla / chladu, svetla (fototerapie), magnetizmu, tlaku (akupresúry), lasera, chémie (byliniek), či pomocou elektrického prúdu (napr. najmodernejšie cvičenie EMS je založené na elektrickej stimulácii svalov). akupunktura

Slávna história akupunktúry

Akupunktúra je stará zhruba 7000 rokov a po celú dobu je praktizovaná čínskymi liečiteľmi, ktorí ju uznávali ako liečebnú metódu pre každého už od doby kamennej. V 6.-7. storočí nášho letopočtu sa stala akupunktúra v Číne samostatnou liečebnou disciplínou a ako taká začala expandovať do ďalších ázijských krajín, až sa postupne koncom 17. storočia dostala až k nám do Európy. Akupunktúra má duchovné základy, ktorých stredobodom je viera v sily Jin / Jang a v päť základných prvkov (elementov). Jin a Jang sú sily, ktoré spolu súperia a zároveň nemôžu jedna bez druhej existovať. To ony uvádzajú životnú energiu čchi v chod, ich boj je samou podstatou života. Potom je tu samozrejme teória piatich prvkov - dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Tieto prvky sú obsiahnuté v každej živej bytosti a vzájomne sa ovplyvňujú, majú na starosť zrodenie a umieranie, ich súlad či nesúlad má vplyv na zdravie človeka. To, čo platí pre telo (a teda dušu) človeka, platí aj pre prírodu a celý vesmír. Týchto päť prvkov a dve základné sily hýbu celým vesmírom, vytvárajú hmotu, ale vedia aj ničiť, pokiaľ nie sú v rovnováhe. Riadia vznik a zánik supernovy, striedanie ročných období a ľudské biorytmy.

Čo môže vyliečiť akupunktúra?

jin jangOkrem migrén, chorôb orgánov, astmy, alergií a bolestí neznámeho pôvodu, môže akupunktúra zbaviť človeka závislostí, či už sa jedná o ťažký alkoholizmus alebo fajčenie. Dobre pôsobí tiež na psychiku, lieči zajakavosť, neurózy, nespavosť, psychosomatické choroby a ďalšie. Najdôležitejšia je vždy správna diagnostika. Lekár, ktorý sa akupunktúrou zaoberá, sa vás opýta na rodinnú anamnézu a vašu vlastnú podrobnú anamnézu, bude sa vás možno pýtať aj na jedlo, psychiku, chute, obľúbené počasie a farby, v priebehu pátraniach zistí aj ďalšie veci - ako dýchate, akú farbu má vaša pokožka, zmeria si váš tep a všimne si aj ďalšie detaily, ktoré mu pomôžu zvoliť správnu metódu liečby. Preto je dôležité zvoliť si lekárske centrum, kde nájdete skutočných odborníkov. Neodborným zásahom si môžete ublížiť.

Kde nájdete akupunktúrne body?

Z 15. storočia sa nám dochovali sochy, na ktorých boli vyznačené meridiány (12 hlavných, 8 vedľajších) a umiestnenie 657 akupunktúrnych bodov. Súčasní akupunkturisti väčšinou pracujú s 361 bodmi. V akupunktúre nejde len o stimuláciu týchto bodov, ale aj o ich útlm, keď je to potrebné pre celkovú rovnováhu v tele. Lekári väčšinou pracujú s ihlami, pretože sú najúčinnejšie a pôsobia do hĺbky. Ak sa bojíte ihiel, voľte radšej reflexnú terapiu - tú je však potrebné viackrát opakovať, aby mala liečba požadovaný efekt. Veľmi obľúbená je reflexná liečba nôh, často spájaná s pedikúrou. Na chodidlách sú reflexné body, stimuláciou ktorých možno ovplyvniť stav celého tela. Akupunktúrne a reflexné body nájdete po celom tele - aj na ušnom laloku. Samotné ucho má na sebe minimálne 44 akupunktúrnych bodov, ktorých aktiváciou možno pozitívne ovplyvniť zdravotný stav celého tela.

Ako prebieha klasická akupunktúra?

akupunkturne ihlyNajviac vás asi bude zaujímať, na čo sa budete musieť pripraviť, než zvolíte liečbu ihlami. Akupunktúrna ihla je mnohonásobne tenšia ako ihla injekčná, samotný vpich teda tiež oveľa menej bolí. Vyrába sa z nerezu a je len na jedno použitie - teda vždy úplne sterilná. Ihla sa zavádza až 3 cm pod povrch pokožky a akonáhle ju lekár zavedie, už necítite žiadnu bolesť, maximálne brnenie a mierny tlak. Kam bude lekár ihly zavádzať, to závisí na diagnóze a zvolenej metóde (nie je teda vždy nutné sa vyzliekať). Najčastejšie sa využíva oblasť chodidiel, ušné lalôčiky, chrbát. Po vpravení ihiel do kože budete minimálne pol hodiny odpočívať, kým sa budete uzdravovať, ihly aktivujú jednotlivé body a po ich vytiahnutí môže energia čchi začať znovu prúdiť, zvlášť v tých miestach, ktoré boli predtým zablokované. Pri menších ťažkostiach stačí jedno takéto sedenie, aby ste na vlastnej koži spoznali liečebné účinky akupunktúry, dlhodobé a chronické ochorenia si vyžadujú 4-6 opakovaní, aby sa efekt dostavil.

Kde hľadať lekára - akupunkturistu?

Odbornou liečbou za pomoci akupunktúry sa zaoberajú napríklad lekári z Českej lekárskej akupunkturistickej spoločnosti. Voľte také zariadenie, ktoré dbá na sterilné prostredie, v ktorom pracujú odborníci s atestáciou a oprávneniami vykonávať akupunktúru. Dajte tiež na odporúčanie svojich známych. Nebojte sa ani na vlastnú päsť osloviť konkrétneho lekára, ktorý sa týmto zaoberá, a opýtať sa ho na všetky aspekty liečby ešte pred tým, než sa rozhodnete sa u neho začať liečiť. Aj dôvera hrá v liečbe veľkú úlohu, preto sa nezdôverujte do rúk niekomu, kto vám nesedí, len preto, že má dobré referencie.

A rada na záver: nemusíte lekára hľadať len pri akútnych ťažkostiach, nájdite si ho hneď teraz! Čínska celostná medicína odpradávna kladie dôraz na prevenciu, tá je základom všetkého. Lekár vám môže pomôcť nájsť stratenú rovnováhu, ale udržať si ju musíte pokiaľ možno sami. Zmeňte svoj prístup k zdraviu a nechoďte k lekárovi len, keď ste chorí. Spýtajte sa ho na možnosti, ako si zdravie udržať! 

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.