Ako sa starať o duševné zdravie


„Zdravie je stav úplného telesného, duševného a sociálneho blahobytu a nie len absencia choroby alebo slabosti.“ (WHO)

Čo je choroba vieme všetci. O soplíku, kašlíku, bolestiach chrbta, nôh, rúk a tak ďalej... počúvame každý deň. Čo je ale duševné, psychické, zdravie a hygiena? Duševnou hygienou udržiavame psychické zdravie v kondícií, vďaka čomu dokážeme vyhnúť rôznym psychickým chorobám, neurózam, pocitom úzkosti, depresií...

Len tak prísť a povedať: „mám psychický problém“ alebo „mám problém s úzkosťou“, či „trpím depresiou“ je stále tabu a človek s akýmkoľvek podobným problémom je považovaný za blázna, šialenca, padavku...

Depresia

Podľa WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie patrí do duševného zdravia:

Vplyv na psychiku majú aj bežné veci

Existuje množstvo faktorov, ktoré priamo, ale aj nepriamo (niekedy si to ani neuvedomujeme) ovplyvňujú ľudskú psychiku. Od osobných skúsenosti, rodinného a sociálneho zázemia cez štýl života, až po životné prostredie... Vplyv na našu duševnú pohodu má všetko čo sa deje okolo nás.

Svadba, šťastie

Aj navonok pozitívne udalosti v nás môžu vyvolať nie práve zdravý stav. Napríklad svadba alebo narodenie dieťaťa sú príjemné udalosti, ktoré nás nabudia, ale vo vnútri vyvolajú stresujúci stav.

Reakciou organizmu je stres, presnejšie pozitívny stres. Organizmus síce spustí „proti - stresové opatrenia“, ale po psychickej stránke nás povzbudia. S takýmto stresom si naše telo dokáže poradiť. Záplava hormónov, ktoré v nás pozitívne emócie vyvolajú, neguje následky stresových hormónov.

Ako posilniť svoje psychické zdravie

Na udržanie a posilnenie duševného zdravia nemusíte podstupovať žiadne komplikované zmeny životného štýlu. Niekedy sa stačí len stotožniť s návykmi, ktoré nám prináša každodenný život (do práce musíme vstať a ísť), osvojiť si pár pravidiel a naučiť sa zorganizovať si čas.

Sebaúcta - majte sa radi a vážte si samých seba.

Emočná odolnosť – nepripúšťajte si k srdcu všetky problémy, s ktorými sa stretnete a nepoddávajte sa negatívnym emóciám.

Pozitívne myslenie – nemyslite na to, ako niečo nezvládnete. Myslite na to, ako to prekonáte.

Riešenie problémov - problémy sú, boli a aj budú, ak viete ako ich vyriešiť, máte o problém menej.

Ovládnutie stresu - naučte sa stres ovládať a zistite ako mu nepodľahnúť.

Naučte sa hospodáriť so svojim časom - naučte sa, kedy si dať pauzu od náročnej práce a kedy si dopriať relax, rozdeľte svoj čas medzi prácu, rodinu a seba.

Hodiny - hospodárenie s časom

Ako si udržať duševné zdravie?

Smútok, strach, výčitky, úzkosť, obavy... to sú pocity, ktoré pozná každý z nás. Životné situácie, ktoré nedokážeme zmeniť, na nás vplývajú a zanechávajú stopy na našej psychike. Ak viete, ako sa s týmito pocitmi vyrovnať, ako sa nenechať nimi úplne pohltiť, máte veľkú šancu zostať duševne zdravípredísť psychickým ochoreniam.

1. Prijmite samých seba

Prijatie samého seba súvisí so sebaúctou. Ak si nevážite sami seba, ako si vás môžu vážiť iní? Spoznajte sa, zistite v čom ste dobrí a spoznajte svoje slabosti. Vážte si samých seba.

2. Hovorte o pocitoch

Hovorte o všetkých pocitoch - či už o pozitívnych, alebo negatívnych. Ak sa podelíte o svoj smútok a starosti, stanú sa polovičnými. Ak sa podelíte o radosť a šťastie – znásobia sa.

Niekedy sa stačí z negatívnej situácií vyrozprávať a človeku sa hneď uľaví.

3. Učte sa, tvorte, buďte aktívni

Rozvíjajte svoje zručnosti, vzdelávajte sazískavajte nové vedomosti. Sú to investície do seba samého. To, čo sa naučíte, vám nikto nevezme a pomôžete tým svojmu sebavedomiu a sebaúcte.

Chceli ste niekedy v minulosti maľovať, mať záhradku, vyrezávať alebo byť hercom? Skúste to. Možno z vás Piccaso nebude, ale pocit, že ste niečo vytvorili je úžasný.

Pomoc

4. Nebojte sa požiadať o pomoc

Všetci ju niekedy potrebujeme. Nebojte sa a neváhajte o pomoc požiadať, ak to potrebujete. Na druhej strane – pomáhajte. Ak viete, že môžete pomôcť a neovplyvní to vašu psychickú pohodu, tak to urobte.

5. Prekážky

Prekážky, problémy, starosti akokoľvek ich nazveme, vždy tu boli, sú a aj budú. Ved život bez nich by bol celkom nudný a jednotvárny. Bez prekážok by sme si nevedeli užívať pohodu a šťastie.

Prekonanie každej prekážky vás posilní, každé zlyhanie je skúsenosť. Dodá vám poriadny kus sebaúcty a  posilní vašu vieru vo vlastné schopnosti. Prekážky sú výzvou na posunutie vlastných schopností.

6. Snívajte

Nie len v noci. Pokojne snívajte aj cez deň. Nie všetko sa vám do detailov splní, ale môžete sa k tomu aspoň priblížiť.

Hovorte o svojich snoch. Možno práve vo vašom okolí je niekto, kto má rovnaké sny, ciele a predstavy o svojej budúcnosti, práci, podnikaní...

7. Relaxujte

Doprajte si dostatočný oddych a odpočinok. Práca nie je všetko a nemusíte každý večer len sedieť pred TV. Najlepší oddych je na čertvom vzduchu – vyskúšajte aktívny odpočinok – choďte na prechádzku do parku alebo do lesa, oprášte korčule, vytiahnite z pivnice bicykel a choďte sa len-tak povoziť.

Kedy naposledy ste niečo urobili len-tak pre radosť?

Priateľstvo a radosť

8. Priatelia

Rodinu si nevyberiete, ale priateľov áno. Vyberajte si priateľov, ktorý vám dodajú nádej, dobrú náladu a nabijú váš pozitívnou energiou. Takých, ktorí sa na všetko nesťažujú a radšej hľadajú riešenia prekážok.

Stretávanie sa s priateľmi vás privedie na iné myšlienky, podporia vás, pomôžu a vytrhnú zo všedného života.

9. Žite teraz

Žite tu a teraz. Minulosť zmeniť nedokážete a spoliehať sa alebo sa obávať o budúcnosť nemá zmysel. Život prebieha práve teraz a tu, tak si ho užite najlepšie ako viete a môžete. Teraz môžete zmeniť svoju budúcnosť.

10. Životný štýl – strava a cvičenie

Vyvážené stravovanie a dostatok aktívneho pohybu vedia narobiť s psychikou divy. Vyváženou stravou získate dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré udržia váš organizmus zdravý.

Nedostatok výživných látok v strave vplýva aj na duševné zdravie, hlavne na produkciu hormónov, ktoré ovplyvňujú naše pocity.

Nie len strava, ale aj aktívny pohyb ovplyvňuje naše pocity. Pohybom sa naštartuje tvorba hormónov, ktoré zlepšia našu náladu. Zvyšuje sa ich produkcia a negatívne pocity ustupujú.

Jóga

Spánok

Ak sa zle vyspíme, sme nervózni, podráždení, náladoví, ... Potrebujeme čas na regeneráciu - fyzickú aj psychickú. Ak sme v pohode po fyzickej stránke, väčšinou je v pohode aj naša psychická stránka a my lepšie zvládame nástrahy bežného dňa. Nie nadarmo sa hovorí „ráno múdrejšie večera“. Koľko krát ste ráno našli riešenie na včerajší problém?

Negatívnym emóciam sa počas života nevyhneme, preto je dôležité naučiť sa s nimi pracovať a nepotláčať ich, ale riešiť.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.