Deň Zeme – 22. apríl


Demonštrácia za ochranu planéty

Do roku 1990 tomuto dátumu venovali pozornosť len ľudia na americkom kontinente. Za to, že sa tento deň stal celosvetovým vďačíme aktivistovi J. McConnelovi, ktorý upriamoval pozornosť verejnosti na dopad ničenia životného prostredia.

V roku 1969 rozprúdil verejnú diskusiu o možných riešeniach tohto problému, vďaka čomu dostal tento ekologický problém do politiky. Pomohla mu v tom aj veľká demonštrácia, ktorá sa 22. apríla 1970 uskutočnila v USA.

20 miliónov Američanov vyšlo do ulíc, aby demonštrovali za ochranu planéty. Organizátori demonštrácií, ktoré sa do tých čias v USA konali samostatne (proti znečisťovaniu riek, únikom ropy, skládkam odpadov, toxickým skládkam, používaniu pesticídov, stavbe diaľnic, ničeniu divočiny,...)si zrazu uvedomili, že im ide o jednu vec – záchranu Zeme.

Zem

Spoločné a celosvetové úsilie o záchranu Zeme

Fotky Zeme z vesmíru potvrdili, ako je naša planéta zraniteľná a čo s ňou robí nešetrné zaobchádzanie. Ekológovia v USA následne vyzvali celé ľudstvo k spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme. Dátum osláv tohto dňa je odvodený od jarnej rovnodennosti, kedy sa tradične konali oslavy príchodu jari. Prvé oslavy Dňa Zeme tak boli určené na 22. apríla 1970.

Celosvetovým sa tento deň stal až v roku 1990, kedy začalo pôsobiť Medzinárodné ústredie Dňa Zeme (Kalifornia, Stanford). V tomto roku sa k oslavám pripojilo 200 miliónov ľudí z viac než 140 – tich štátov sveta. Od tých čias sa táto organizácia rozrastá. Po celej planéte vznikajú národné a regionálne ústredia tejto organizácie.

Sud s toxickými látkami

Deň Zeme 2019 – Chráňme naše druhy

Oslavy sú každý rok venované inej téme. Kým tie minuloročné boli venované plastom, tohtoročné sa zameriavajú na ohrozené druhy. Ľudská aktivita zapríčinila, že je na pokraji vyhnutia mnoho druhov zvierat a rastlín. Ak včas svoju devastačnú aktivitu zastavíme, možno z nich pár zachránime.

Každý z nás môže planéte pomôcť

Možno sa vám zdá, že zdravé stravovanie absolútne nesúvisí s ochrannou planéty. Opak je ale pravdou. Ovocie a zelenina sú potraviny, ktorých produkcia planétu nezaťažuje (ak sú pestované bez umelých pesticídov).

Celosvetová spotreba mäsa za posledných 40 rokov vzrástla trojnásobne. A práve tento priemysel je zodpovedný za vyprodukovanie viac než 35 miliárd ton skleníkových plynov ročne. Neviete si to predstaviť v praxi?

Prasiatko - mäsová výroba

Deň Zeme každý deň

Naša planéta je domovom nás všetkých. Na to, čo všetko nám dáva, jej my vraciame príliš málo. Čo tak o jej záchranu zabojovať každý deň? Nemusíte prejsť na vegetariánsku stravu, ani začať chodiť všade pešo alebo na bicykli.

Stačí, ak mierne zmeníte svoje zvyky... a ušetríte nie len prírodu, ale aj nemalé financie.

Sucho

2v1: Šetríme vodu, šetríme financie

Myslíme na našu planétu aj pri praní a upratovaní

Nekupujte agresívne čistiace prostriedky. Namiesto nich môžete pokojne použiť ocot, sódu bikarbónu, prírodné mydlo alebo citrón (šťavu z citrónu). Na odstraňovanie týchto prírodných čistiacich prostriedkov neminiete tak veľa vody ako na odstraňovanie agresívnych čistiacich prostriedkov.

Na pranie používajte gélové, tekuté alebo mydlové pracie prachy. Tie neobsahujú fosfor.

Prádlo perte len vtedy, ak je práčka plná – ušetríte nie len vodu, ale aj energie.

Nakupovanie

Nákup potravín

Odpad

Zelená planéta

Jednoduchými trikmi dokážete ušetriť množstvo energie

Pohľad na Zem v noci

Doprava

Skúste ísť párkrát do/z práce alebo za priateľmi pešo, na bicykli alebo autobusom. Urobíte niečo nie len pre našu planétu, ale aj pre svoje zdravie a postavu.

Ak idete autom, využite ho naplno. Jazdite viacerí v jednom aute. Ušetríte financie za pohonné hmoty, cesta do práce bude príjemnejšia a do ovzdušia vypustíte menej škodlivých látok, než by mal ísť každý z vás svojim autom.

Zdroj: https://www.earthday.org/take-action/cutting-your-foodprint/

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.