Nepodceňujte starostlivosť o zuby


Starostlivosť o zuby a ďasná sa často obmedzuje len na umytie zubov ráno a večer. Zubná kefka a zubná pasta nie sú jedinými prostriedkami na udržanie zdravia ústnej dutiny a zdravých zubov. Ani vy sa nevyznáte v tom množstve kefiek a prípravkov na zuby?

Kedy je ideálne si vyčistiť zuby?

Zuby by ste si mali čistiť po každom jedle. Zvyšky jedla narušujú zubnú sklovinu a najlepšie, čo môžete pre zdravie zubov urobiť, je zbaviť ich zvyškov jedla čo najrýchlejšie. Nie každý má ale na to príležitosť a možnosť, preto si zuby umývajte minimálne dvakrát za deň – ráno a večer. Ale potom, ako zjete raňajky a večeru.

Umývanie zubov

Ako sa čistia zuby...

Nestačí si zuby len prejsť párkrát zubnou kefkou s pastou. Dĺžka čistenia by nemala byť kratšia než 3 minúty poctivého čistenia.

Pri čistení zubov by ste nemali zabudnúť na žiaden zub a žiadnu plochu, ktorá by zostala nedotknutá. Je vhodné vytvoriť a zaužívať si preto pevný a nemenný postup. Zubári a dentálni hygienici odporúčajú čistiť zuby krúživými pohybmi. Štetinky zubnej kefky sa tak môžu dostať aj do medzizubných priestorov. Na dokonalejšie vyčistenie priestoru medzi zubami použite zubnú niť a medzizubnú kefku.

Zubár - vyšetrenie zubov

Zubný lekár verzus dentálny hygienik

Zubný lekár je lekár, ktorý sa zaoberá stavom zubov, kostí a mäkkých tkanív v ústnej dutine. Lieči zubné kazy, ochorenia ďasien...

Dentálny hygienik vás pred problémami so zubami môže ochrániť. Odstráni zubný kameň a povlak od potravín a cigariet, vie ako ochrániť citlivé ďasná. Nepoužíva žiadnu vŕtačku a ani zuby netrhá. Stará sa len o váš pekný úsmev a udržanie zdravia vašich ďasien a zubov.

Zubná pasta a zubná kefka

Každodenná rutina čistenia zubov - kefka a pasta

Existuje niekoľko typov zubných kefiek. V prvom rade berte ohľad na tvrdosť. Nevyberajte si kefku, ktorá je príliš tvrdá – mohla by poškodiť ďasná. Prírodné štetiny na zubnej kefke nie sú vhodné, pretože sa v nich udržujú baktérie. So zubnou kefkou s kratšou hlavou sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta.

Každá dobrá zubná pasta obsahuje fluorid, brúsne častice, ktoré zbavia zub povlaku. Pozor, ak sú častice príliš tvrdé alebo veľké, môžu poškodiť zubnú sklovinu. Ďalej sa v nej nachádzajú antibakteriálne prísady a tenzidy. Tie slúžia na tvorbu peny.

“Single“ zubná kefka

Single alebo jednozväzková zubná kefka sa používa na vyčistenie ťažko dostupných a malých miest – ako sú osmičky, mostíky, implantáty... Dôkladne, ale jemne ňou vyčistite odhalené zubné krčky. Jednozväzková zubná kefka nenahrádza čistenie klasickou kefkou. Slúži najmä na dočistenie zubov.

Medzizubná kefka alebo zubná niť?

Medzizubná kefka je vhodnejšia na čistenie priestorov medzi zubami ako zubná niť, pretože sa skladá z tenučkého hrotu, ku ktorému sú pripevnené jemné štetinky. Tieto štetinky dôkladne vyčistia zaoblenia zubov a dostanú sa aj do malých rýh.

Veľkosť štetiniek je rôzna, takže si môžete vybrať potrebnú dĺžku. Čistenie medzizubných priestorov s medzizubnou kefkou je jemnejšie a vďaka štetinkám vyčistí priestor medzi zubami dôkladnejšie.

Prečo používať ústnu vodu?

Ani ústna voda nenahrádza zubnú pastu a kefku, ani si s ňou nevyčistíte medzizubné priestory.

Ústna voda sa používa ako prevencia pred vznikom zubného kazu, zabíja baktérie, ktoré by mohli spôsobiť alebo rozšíriť infekciu, udržuje zdravé ďasná a osviežuje dych.

Ako si vybrať ústnu vodu?

Bielenie zubov

Bieliace zubné pasty

Tento druh pást obsahuje brúsne častice alebo kyseliny, ktoré odstraňujú zubný povlak. Ich dlhodobé používanie môže poškodiť zuby. Je bezpečnejšie nechať si zubný povlak odstrániť u zubára.

Žuvačka

Žuvačka je výbornou alternatívou, zubnú kefku a pastu ale nenahradí, keď nemáte príležitosť vyčistiť si zuby. Podnecuje tvorbu slín, ktoré zabraňujú usídľovaniu baktérií a žuvaním mechanicky čistí zuby. Dôležitý je ale výber žuvačky. Siahnite po tých bez cukru.

Žuvačky

Najčastejšie ochorenia ústnej dutiny

Zubný kaz, krvácanie ďasien, parodontitída... bežné ochorenia, nad ktorými väčšina z nás len mávne rukou. Príčinou vzniku týchto ochorení je nedostatočná ústna hygiena.

V ústach máme cca 800 druhov rôznych baktérií, ktorým sa vo vlhkom, teplom, prostredí veľmi dobre darí. Vytvárajú na zuboch a ďasnách povlak, ktorý narúša zubné tkanivo. V týchto oblastiach môže vzniknúť zápal, ktorý sa rozšíri do ďasna a preniká hlbšie až do kosti.

Parodontitída

Neliečená parodontitída má za následok vypadnutie zubov, ale môže toho spôsobiť v organizme oveľa viac. Parodontitída je vlastne zápal ďasna, ale tento zápal sa z ústnej dutiny dostáva do celého vášho organizmu.

Nesprávna a nedostatočná ústna hygiena a následné zápaly v ústnej dutine majú vplyv na celkové zdravie. Ochorenia srdca, rakovinový nádor v ústnej dutine, zvýšenie rizika prepuknutia rakoviny hrubého čreva, mozgovej mŕtvice... Ľudia trpiaci cukrovkou, ktorí majú parodontitídu, majú horšie výsledky krvného cukru.

Vytrhnutý zub

Citlivé zuby

Ostrá bolesť, ktorá sa objaví pri konzumácii niečoho studeného, horúceho, sladkého alebo kyslého sa pripisuje nedostatočnej hygiene zubov a ústnej dutiny.

Korene zubov sú tvorené z malých kanálikov a vedú do nervového centra. Pri zápaloch ďasien dochádza k ústupu ďasna, zub je viac obnažený a náchylnejší na rôzne vonkajšie podnety. Okrem nedostatočnej hygieny, túto bolesť môže spôsobovať aj zubný kaz, zlomený zub, ochorenie ďasien alebo opotrebovanie skloviny zuba.

Obmedziť bolesť môžete jednoduchými trikmi, ale rozhodne vyhľadajte zubného lekára alebo dentálneho hygienika.

Prvá pomoc pri problémoch so zubami

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje prírodné antibiotiká, ktoré ochránia ďasná pred zápalmi, bolesťami zubov a zápachom z úst. Stačí každé ráno pred jedlom a čistením zubov premieľať lyžicu kokosového oleja v ústach cca 15 minút. Potom si dôkladne umyte zuby.

Z kokosového oleja si môžete urobiť aj vlastnú ústnu vodu a zubnú pastu z kokosového oleja, ktorá nie len pomôže vašim ďasnám a zubom, ale aj ich jemne vybieli. Recept na kokosovú ústnu vodu a zubnú pastu nájdete v našom článku.

Cesnaková pasta

Z rozpučeného cesnaku, vody a soli vytvoríte pastu, ktorú si naneste na boľavý zub alebo zapálené ďasno. Nechajte pár minút pôsobiť a vypláchnite vodou. Cesnak má silné antibakteriálne účinky, znižuje pocit bolesti a ničí baktérie, ktoré sú zodpovedné za vzniknutú infekciu.

Dôkladne čistenie zubov a medzizubných priestorov si vyžaduje každodennú dávku trpezlivosti a času, ale len vďaka takejto starostlivosti sa vyhnete problémom so zubami a budete mať zdravé a pevné ďasná.

Používate medzizubnú kefku?

Diskusia

mafagi2912: <a href="https://www.topky.sk/cl/10/1991025/KORONAVIRUS-Celoplosne-testovanie-uz-zrejme-nemusi-stacit--Matovic-pripusta-uplny-lockdown">Celoplošné testovanie už zrejme nemusí stačiť: Matovič pripúšťa úplný lockdown</a>

reaguj

Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.