Starajte sa o pokožku a vlasy pomocou šetrných prírodných olejov


Rastlinné oleje v bio kvalite sú vhodné pre všetky typy pleti. Použiť sa dajú aj namiesto drahých parfumov. Pre najcitlivejšiu pokožku existuje množstvo neparfumovaných olejov, ktoré na rozdiel od tradičnej kozmetiky plnej chemikálií, nedráždia jemnú povrchovú vrstvu. Oleje sú tiež účinný prostriedok v boji proti vráskam.

Esenciálne oleje pre zdravie a krásnu pokožky

Pri používaní olejov sa držte jednej zásady – vždy rozotierajte olej na vlhkú pokožku. Pokožku môžete navlhčiť čistou vodou alebo kvetinovou. Spolu s olejom vytvoria jemnú emulziu, ktorú ľahšie vtriete do pokožky. Aký olej je pre vás najvhodnejší?

Kvetinové oleje ako z parfumérie

Zabudnite na drahé parfumy a namiesto nich vmasírujte do pokožky koncentrované oleje z vašich obľúbených kvetov. Máte radi vôňu jazmínu, ruže, pupalky alebo jemnú vôňu fialky? Vôňu jazmínu a ruže nájdete v slávnych parfumoch, ako sú Guess, Davidoff alebo Armani. Parfum značky Versace si pohráva s vôňou magnóliových a lotosových kvetov. Cena týchto parfumov je okolo 50 eur za jednu fľaštičku, v závislosti od množstva a či ide o parfum alebo toaletnú vodu. A aj keď ich úspech spočíva najmä vo výnimočnej kombinácií niekoľkých druhov ďalších vôni, práve kvety sú jednou zo zložiek, ktoré vydržia voňať najdlhšie. Kvalitný kvetinový olej môžete používať aj ako parfum a zároveň sa bude starať o vašu pleť, vlasy a pokožku celého tela.

Prírodné oleje vyrábané z kvetov

Ružový olej pleť omladzuje a regeneruje, jazmínový má ukľudňujúce a afrodiziakálne účinky (používa sa na masáže). Pupalkový olej zlepšuje kvalitu pleti a je cenným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín – môžete ho aj konzumovať. Arnikový olej zmierňuje opuch, preto sa používa hlavne okolo očí na zmiernenie tmavých kruhov. Fialkový olej, ktorý je vhodný najmä pre suchú a problematickú pleť, hľadajte pod označením violka, čo je jej vedecký názov. Fialka je len ľudové pomenovanie.

Nakŕmte pleť orechmi a semienkami

Jemná vôňa obilia, štipka bylín a korenia

Olej z pšeničných klíčkov je vhodný na omladenie starnúcej pleti. Používa sa aj pri pedikúre na zmäkčenie stvrdnutej a odumretej koži na pätách. Amarantový olej obsahuje mnoho cenných antioxidantov a neublíži ani veľmi citlivej pokožke. Borákový olej z boraku lekárskeho je vhodný k ošetrovaniu problematickej pleti, má protizápalové účinky a napomáha k liečbe lupienky a ekzému. Podomácky si môžete vyrobiť aj veľmi účinné bylinkové a koreninové oleje. Kombináciou levandule, rozmarínu a harmančeku vylúhovaných v olivovom oleji získate skvelého pomocníka v boji proti akné.

Aristokratické ovocie

Jedným z najluxusnejších olejov na svete je olej neroli, ktorý sa získava z kvetu horského pomaranča. Tento olej nosí meno po princeznej Neroly, ktorá ho používala do kúpeľa aj ako parfum. Pre svoju výraznú horko-sladkú vôňu sa dodnes pridáva do drahých parfumov, napríklad do najpopulárnejšej vôni na svete – Chanel No. 5. Okrem toho má regeneračný a antiseptický účinok, preto sa používa ako sérum proti vráskam, jazvám a akné. Poslúži aj ako prevencia proti striam a hodí sa aj pre mastnú pleť, pretože efektívne reguluje tvorbu kožného mazu.

Do módy sa dostáva olej z hroznových jadier, ktorý sa lisuje za studena. Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E – silný antioxidant. Rovnako ako olej neroli pôsobí blahodarne na mastnú pleť. A nakoniec najznámejší olej posledných rokov - argánový olej, získavaný z plodu argánie trnitej, chráni suchú pokožku pred UV žiarením a spomaľuje starnutie, vlasom navracia prirodzený lesk a hebkosť bez toho, aby sa nich zanechal mastný film.

Každý olej má jedinečné účinky, preto vyberajte poctivo!

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.