Vbočený palec – hallux valgus


Krivý palec na nohe nie je len kozmetický problém!

Vbočený palec na noheNajväčší vplyv na vznik ochorenia má genetika. Ak vaši priami príbuzní trpeli vbočeným palcom, je veľmi pravdepodobné, že sa s týmto problémom skôr či neskôr stretnete tiež. Väčšinou sa deformácia objavuje až vo vyššom veku, čo je spôsobené celoživotným nosením nevhodnej obuvi. Štatistika je v tomto prípade neúprosná. Po štyridsiatke toto ochorenie postihuje každú druhú ženu, menej často sa s týmto problémom stretávajú muži. Vzácne sa hallux valgus vyskytuje u detí a teenagerov. Ide o veľmi závažný problém, ktorý sa musí riešiť včas. V dôsledku totiž ničí aj chrbticu, spôsobuje bolesti kolien, hlavy, kĺbov a krčnej chrbtice.

Jednotlivé fázy ochorenia

V prvej, miernej, fáze ochorenia dochádza k sčervenaniu, opuchom a bolestiam v postihnutej oblasti, zároveň začína kĺb palca vystupovať von a tlačí palec k ostatným prstom. Pri stredne ťažkej deformácií je palec výrazne vykrivený, kĺbové štruktúry sa napínajú a začína vznikať kostný výrastok. V poslednej fáze je deformácia natoľko vážna, že chirurgický zákrok je nevyhnutný. Palec vybočí natoľko, že prekrýva ostatné prsty a kĺb vyčnieva na druhú stranu do priestoru. Chôdza s touto deformáciou je veľmi namáhavá, niekedy až nemožná.

Hallux valgus

Operácia a podporná liečba

Ochorenie - vbočený palecPodľa individuálnej potreby možno vykonať 100 typov operácií. U pacientov, ktorý súčasne netrpia artrózou kĺbov, sa najčastejšie používa korekčná osteotómia metatarsu a Austinová operácia. Pre starších pacientov a pacientov s artrózou je bezpečnejšia resekčná plastika, kedy sa odstráni kus článku palca. Pracovná neschopnosť sa pohybuje od 3 týždňov do 3 mesiacov, v závislostí od závažností ochorenia a náročnosti zákroku.

Zlou správou je, že po operácií môže dôjsť opäť k zhoršeniu a návratu problému. Nutné je preto zaviesť podporné opatrenia, ktoré recidívu oddialia. Odporúčame nosiť bandáže a ortézy, chodiť naboso, nosiť vložky do topánok a vyhýbať sa noseniu nevhodnej obuvi. Vbočený palec nie je jediný problém, s ktorým sa môžete opakovane stretnúť. Pridružiť sa môžu aj ďalšie nemenej nepríjemné problémy, ktoré skutočne nestoja za to.

Vbočený palec a iné ochorenie nôh

Vbočený palec sa často vyskytuje v spojení s ďalšími deformáciami nôh, ako je kladivkový prst (digitus malleus a najčastejším ortopedickým problémom – plochými nohami. Veľmi častá je aj deformácia prstov na nohách hallux varus a hallux rigidus.

Nepodceňujte starostlivosť o nohy. Noha sa vyvíja približne do 10 roku, ale závažné deformácie vznikajú väčšinou až neskôr. U dievčat sa napríklad ploché nohy začínajú objavovať s nosením podpätkov.

Prevencia vbočeného palca a ďalších deformácií

Nosenie nevhodnej obuvi oslabuje svaly a väzy klenby nohy. Pri nerovnomernom rozložení záťaže na plochu nohy postupne dochádza k narušeniu klenby. Dámam sa preto odporúča nenosiť po celý deň podpätky vyššie ako 4 cm a žabky, baleríny a predovšetkým topánky so zúženou špičkou.

Pomôcť môžu špeciálne stielky a ortopedické / gélové vložky do topánok, aj do veľmi vysokých lodičiek či platforiem, ktoré šetria vaše nohy a chrbát. Vyberajte si topánky z priedušných materiálov s pevnou pätou a kvalitnými podrážkami. Tvar topánky by mal kopírovať prirodzený tvar nohy, priestor pre prsty by mal byť dostatočný, aby nimi šlo voľne pohybovať. Okrem toho o nohy sa môžete starať pomocou medziprstových korektorov a každodenným cvičením. Hallux valgus môžete zmierniť masážami a tejpovaním (aplikovaním elastickej pásky, ktorá drží palec na správnom mieste). Pravidelná kvalitná pedikúra by mala byť samozrejmosťou.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.